Pered k zs g - obec Te ed kovo

videoarch vum 
index falunkr l nkorm nyzat szervezetek int zm nyek dokumentumok f rum fot album Peredi js g napt r
Üdvözöljük Pereden!
Pered község, a délszlovákiai Mátyusföldön helyezkedik el. Falunknak 3700 lakosa van, ebből 82%-a magyar nemzetiségű és 18%-a szlovák. Falunk, Sellye járás fejlettebb falvai közé sorolható. tovább>>
kontakt: OÚ Tešedíkovo
Žiharecká 860
Tešedíkovo, 925 82
Tel: 031 7795412
tesedikovo@tesedikovo.sk
48° 6' 27.86"N
17° 50' 47.41"E
admin:
linkek:
edatbázis
Telektó polgári társulás:
telekto.tesedikovo.info
testvérvárosunk:
www.tab.hu
hírek: (274) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 
Megkésett beszámoló a népművészeti fesztiválról
2010-08-26 09:28:29
kultúra

Néhány éve már szokássá vált, hogy a nyár közepén népművészeti és borfesztivál zajlik a falu főterén. A Csemadok helyi szervezete által szervezett rendezvény idén a műsor szempontjából szerényebbre sikeredett, főleg a sikertelen pályázatoknak köszönhetően. Magyarán, kisebb pénzkeretből kellett megvalósítani.

...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 1 hozzászólás a cikkhez
 
Száz Pál - több, mint színész
2010-08-12 11:26:27
kultúra

Nem egy tipikus peredi. Egymaga többet tud a kultúráról, mint a fél falu. Színésznek készült, de most rendező szakon folytatja. Eközben a legnagyobb sikereit nem is a színházban érte el, hanem mint író. A Szlovákiai Magyar Írók Társasága 2009-ben neki ítélte az Arany Opus díjat.

Miért döntöttél úgy, hogy a színész szakra jelentkezel

Mindig is érdekelt a színészet, a színház és az irodalom. A színészet lényegében zsákbamacska volt. Megpróbáltam, hátha sikerül – ugyanakkor színháztudományi szakra is jelentkeztem, végül mindkét helyre felvettek. Aztán a színészet mellett döntöttem, mert az mégis izgalmasabb, kevésbé száraz. A pozsonyi színművészetin három évig tanultam, ezt bakalár végzetséggel be is fejeztem, de harmadikban már elkezdtem a rendező szakot is.

...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 1 hozzászólás a cikkhez
 
A Peredi Kultúrház felhívásia, közleményei
2010-07-28 11:51:52
informix

Felhívjuk a lakosok figyelmét, hogy 2010. szeptemberében a helyi kultúrházban honismereti kör alakul. Azok jelentkezését várjuk, akik szeretnének részt venni községünk múltjának, történelmének feltárásában és kulturális emlékeinek, értékeinek feldolgozásában. Jelentkezés, info: Peredi kultúrház, Borsányi Erzsébet, Tel.: 031/77 95 314, e-mail: borsika@post.sk, határidő: 2010. augusztus 31., korhatár: 18 éves korig.

Értesítjük azokat a fiatalokat, akik jelentkeztek a kultúrházban induló színjátszó körbe, hogy a nyári vakációra való tekintettel, az első találkozót 2010. augusztus 30-ra elhalasztottuk. A találkozó időpontját az érdekeltekkel telefonon tudatjuk.

Felhívjuk az idei fotóverseny résztvevőinek figyelmét, hogy az ingyenes, 5 napos tanfolyamot a kulturális, közösségi és tájékoztató központban a következő időpontokban rendezzük meg: 2010.9.4., 2010.9.11., 2010.9.18., 2010.9.25., 2010.10.2. - 9:00 órai kezdettel.

Mindenkit szeretettel várunk! Info: Borsányi Erzsébet, tel.: 031/77 95 e-mail: borsika@post.sk

0 hozzászólás a cikkhez
 
Nyáron olcsóbb az iskolai sportpálya
2010-07-15 15:33:34
önkormányzat

Kezdjük a képviselő-testület talán legfontosabb döntésével. Az iskolai sportpályát a diákok augusztus 31-ig, 8:00 és 16:00 óra között 3 euró/óra díjszabásért használhatják. Maga az ülés nem volt különösebben izgalmas. Kánikulában és júliusban nehéz is volna elvárni pezsgő vitákat.

A hivatal a képviselők elé tejesztette a falu jogállásáról (Štatút obce) szóló rendeletet, amely első hallásra igencsak unalmasnak tűnik. Valójában ez a falu alkotmánya, minden döntést, minden határozatot ennek szellemében kell elfogadni. Leegyszerűsítve így lehetne elmagyarázni. A módosításra azért van szükség, mert új törvény lépett életbe, és ez néhány dolgot módosított.

...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Flaska Sándor futóverseny
2010-06-30 09:02:03
közélet

Itt az iskolai évvége, akkor búcsúzzunk egy iskolai videóval, de azért már könnyedebbel. Június 10-én az alapiskola 4. alkalommal rendezte meg A Flaska Sándor mezei futóversenyt. A hőség és a szúnyoginvázió ellenére egy nagyon kedves, szinte családias hangulatú verseny volt, amelyen a peredi iskolán kívül bekapcsolódott a zsigárdi, vágsellyei és a felsőszeli alapiskola valamint a tabi szakközépiskola. Sajnos a felnőttek mezőnye nem volt valami erős, egy szülő és néhány focista vállalta a megmérettetést.

De ki is volt Flaska Sándor, hogy futóversenyt neveztek el róla? Pereden született, de a kitelepítés miatt Tab lett az új otthona. Nagy sportoló volt, sokat futott és bicajozott. Szülőföldjét soha nem feledte, ennek példája, hogy a tabi Fényes vendéglő a peredi emlékére lett elnevezve. Vagyunk egypáran, akik emlékezünk arra, hogy 1999-ben, amikor újjáéledt Pered és Tab között a kapcsolat, szinte otthon éreztük magunkat ebben a kocsmában. Ezek után nem csoda, hogy mindent megtett azért, hogy Pered és Tab között testvérvárosi kapcsolat létesüljön.

Ugyan díjakat több kategóriában is kiosztottak, de a videó elejét és a végét leszámítva, csak azok a kategóriák szerepelnek, ahol a perediek is eredményesek voltak.

Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Fotópályázat
2010-06-30 08:57:58
közélet

Már említettük, hogy falunapkor díjakat adtak át a legjobb amatőr fotósoknak. A Peredi Újságban győztesek teljes névsorát el lehet olvasni, úgyhogy most ettől tekintsünk el, mi inkább a munkákat szeretnénk bemutatni.Sajnos nem mindenki küldte el a képeket, de azért mi továbbra is várjuk és szívesen közzétesszük. A fotóalbumban Seregi Anita és Száz Judit fényképeit már meglehet nézni. Mindkettőjüknek köszönjük!

Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Falunap - az összetartozás napja. Szépséghibával.
2010-06-22 12:15:16
közélet

Gondban vagyok. Évek óta úgy kellett elkezdenem a beszámolót, hogy soha nem tudják pontosan elkezdeni a falunapot. Láss csodát! Idén pontosan kezdtek. Végre fontosabbak voltak a lakosok, mint a politikusok. Mondjuk ez nem volt nehéz. A tabi küldöttségen és néhány környékbeli polgármesteren kívül Botka Ferenc megyei képviselő volt a legnagyobb "sztár".

...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 12 hozzászólás a cikkhez
 
A nagy víz után
2010-06-18 09:31:32
önkormányzat

Rendkívüli módon kezdődött a képviselő–testület júniusi munkája. Mindjárt az elején a polgármester kért szót, hogy beszámoljon az árvízi védekezésről. Elmondta, hogy június 2-án a faluban kihirdették a 3. fokú árvízvédelmi készültséget. Kritikus volt a helyzet 5-én és 6-án, miután a Dernya patak átszakította a gátat, és félő volt, hogy újra elönti a határt. Szerencsénkre a Feketevíz nem érte el a négy évvel ezelőtti szintet, akkor 460 cm-es vízállás volt, most csak 425 cm. A polgármester kifejtette, ha 10 centivel magasabb lett volna a Feketevíz, akkor újra elönti a határt. (Nem biztos, hogy mindent pontosan írtam le, mert sokat kellett jegyzetelnem, meg a Dernya-Feketevíz összefüggését sem ismerem nagyon.)

...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Választások 2010: A változás szele avagy túl a csúcson
2010-06-15 10:07:08
közélet

Hol vannak már azok az idők, amikor az MKP Pereden 90%-ot kapott! Idén meg kellett elégednie a 44%-kal, de így is az első helyen végzett. Pered mindig az MKP bástyája volt, és ez a parlamenti választások után is így maradt. A falak ugyan már megroggyantak, de még állnak. Az MKP 40(!) szavazattal kapott többet, mint a Híd, és ezzel a járásban itt szerezte meg a legnagyobb támogatást. Csak összehasonlításul: Pereden annyi szavazatot kapott, mint Negyeden és Farkasdon összesen. Most már csak az a kérdés, hogy alapszervezet is tisztában van azzal, hogy a járásban az MKP sorsa Pereden áll vagy bukik, és nem fogja megengedni, hogy a peredi jelölt a választási listán a 113., „futottak még“ kategóriájában induljon. (De az sem ártana, ha igazi peredi indulna. Lassan felnő egy generáció, akinek fogalma sincs, hogy ki az a Mészáros Endre.)

...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 5 hozzászólás a cikkhez
 
MKP vs. Híd – Kampányriport
2010-06-09 21:18:19
közélet

„Szlovákiában egyetlen magyar párt van, amely csakis a szlovákiai magyar közösség érdekeit képviseli” – mondta Jurás Gábor, a peredi MKP helyi alapszervezetének elnöke június 5-én, s ezzel hivatalosan is megkezdődött a kampány Pereden.

Az MKP peredi kampánya fülledt és szeszes hangulatban ment végbe. Rendezés szempontjából siralmas volt, a helyi alapszervezetet jellemezte. A fő húzóerő az ingyenpia és az ingyenkaja volt, délután 5-től este 11-ig pedig a kétszemélyes ZSEB zenekar zenélt.


Jurás a kameránknak azt nyilatkozta, hogy 400 résztvevőt számolt, véleményünk szerint csak 150-200-an voltak (a késődélutáni órákban). A kampány főképp az idősebb generációt szólította meg, leginkább az ötvenes, hatvanas generáció jött el. A zenés műsort félóránként szünetek, ill. hat órakor a jelöltek bemutatása szakította meg.

...a cikk folytatódik>>>
Laczkó Sándor - www.presstige.sk 1 hozzászólás a cikkhez
 
www.deltasound.sk
 
www.musicmax.sk
 
www.interkompakt.sk
 
www.vandadekor.sk
 
www.dt-digital.sk
 
obec Te ed kovo - Pered falu, old.pered.info 1280*1024, ©TulokTeam, admin: