Pered k zs g - obec Te ed kovo

videoarch vum 
index falunkr l nkorm nyzat szervezetek int zm nyek dokumentumok f rum fot album Peredi js g napt r
Üdvözöljük Pereden!
Pered község, a délszlovákiai Mátyusföldön helyezkedik el. Falunknak 3700 lakosa van, ebből 82%-a magyar nemzetiségű és 18%-a szlovák. Falunk, Sellye járás fejlettebb falvai közé sorolható. tovább>>
kontakt: OÚ Tešedíkovo
Žiharecká 860
Tešedíkovo, 925 82
Tel: 031 7795412
tesedikovo@tesedikovo.sk
48° 6' 27.86"N
17° 50' 47.41"E
admin:
linkek:
edatbázis
Telektó polgári társulás:
telekto.tesedikovo.info
testvérvárosunk:
www.tab.hu
hírek: (274) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 
Változó idők krónikásai
2005-07-07 12:19:28
más
Pereden négy múltidéző emlékmű áll. Sajnos mind a négy alkotás sorsfordító tragédiára emlékeztet. Az egyik tragédiaidéző mű például a temetőkertben látható, s a második világháború idején elesett, vagy a vérzivataros években ”valahol Oroszországban” eltűnt egykori peredieknek állít méltó emléket....a cikk folytatódik>>>
ZOLCZER LÁSZLÓ 0 hozzászólás a cikkhez
 
Vértenger a templom körül
2004-06-26 12:01:06
történelem
1848. március 15-ét követően a fennmaradt dokumentumok bizonyítják, hogy Pereden és környékén is nagy ujjongással fogadták a változásokat, ami természetes volt, hiszen a környék falvai főleg jobbágyfalvak voltak. A rend fenntartására Pereden és a környéken is nemzetőrségek alakultak. A törvények értelmében a volt rendi országgyűlést népképviseleti alapon választott parlament váltotta fel....a cikk folytatódik>>>
Novák Veronika (Peredi Újság, 2004. június) 0 hozzászólás a cikkhez
 
Múltunk (egyik) dicső fejezetére emlékeztek
2004-06-25 10:55:04
kultúra
Pered község önkormányzata nyolc évvel ezelőtt határozta el, hogy évről évre Falunapot szervez. A Falunapra 1998 óta a Peredi csata évfordulójához kötődve, a csata időpontjához legközelebb eső szombaton, ám évente más és más jeles eseményre emlékezve kerül sor. "Örökségünk másoknak is öröksége legyen" Az első Falunap keretében a településről a második világégést követő magyarüldözések idején Csehországba deportált és Magyarországra kitelepített több mint hatszáz egykori peredi lakos előtt tisztelgő emlékmű felavatására és felszentelésére került sor. A minap, június 19-én megtartott nyolcadik Falunap pedig a Peredi csata 155. évfordulója jegyében zajlott. A Falunapot ismét megtisztelte jelenlétével Csáky Pál, a Szlovák Köztársaság miniszterelnök-helyettese, valamint Gyurovszky László építésügyi és régiófejlesztési miniszter, továbbá Berényi József külügyi államtitkár, s többek között Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártja alelnöke is. Az ünnepi zászlófelvonás után Borsányi Gyula polgármester köszöntötte a falu polgárait, s a vendégeket. – A község neve – mondta a nagytelepülés első embere – a Magyar Forradalom és Szabadságharc kapcsán, a „peredi csata“ révén beíródott Európa történelmébe. A jelenlegi időszakban – tette aztán hozzá –, miután már felzárkóztunk az európai országok nagy közösségébe, kimondottan fontos, hogy ismerjük nemzetünk történelmét, hogy óvjuk szent emlékeinket, emlékhelyeinket, hisz gyökereinkről, s arról, hogy miképp és kiknek is köszönhetően lettünk a közös Európa tagjai, a nagyobb közösségben sem feledkezhetünk meg. A község önkormányzata évek óta nagy súlyt fektet történelmi múltunk, értékeink s hagyományaink ápolására, megőrzésére. Feladatot vállal s teljesít. – Mindezt – szögezte le a polgármester szép beszéde végén – azért tesszük, hogy örökségünk az utánunk jövőknek is öröksége lehessen, hogy gyarapítsuk értékeinket, hogy újat és hasznosat teremtsünk....a cikk folytatódik>>>
ZOLCZER LÁSZLÓ - Szabad Újság 0 hozzászólás a cikkhez
 
Jó gazdák egyengetik fejlődése útját
2003-12-10 12:10:43
más
A Mátyusföld szívében, a Vág és a Kis-Duna által körülhatárolt területen, a Vágsellyei járásban járunk, Peredre tartunk. Valaha kiterjedt erdők húzódtak erre, a tájat patakok erezték, buzgók törtek fel a föld mélyéből. A történelem viharai végigsöpörtek a vidéken – törökök dúlták, labancok sanyargatták –, és a természeti erők sem kímélték. A régmúltat, a csatákat, a méltatlan meghurcolást emlékművek idézik, az egykori erdőkre dűlőnevek emlékeztetnek, a mocsarakból egy-egy tó maradt a határban, s a Vág és a Kis-Duna is békésen hömpölyög szabályozott medrében, nem veszélyezteti már árvizeivel a partján élőket......a cikk folytatódik>>>
Szabad Újság 2 hozzászólás a cikkhez
 
www.deltasound.sk
 
www.musicmax.sk
 
www.interkompakt.sk
 
www.vandadekor.sk
 
www.dt-digital.sk
 
obec Te ed kovo - Pered falu, old.pered.info 1280*1024, ©TulokTeam, admin: