Pered község - obec Tešedíkovo

videoarchívum 
index falunkról önkormányzat szervezetek intézmények dokumentumok fórum fotóalbum Peredi Újság naptár
Üdvözöljük Pereden!
Pered község, a délszlovákiai Mátyusföldön helyezkedik el. Falunknak 3700 lakosa van, ebből 82%-a magyar nemzetiségű és 18%-a szlovák. Falunk, Sellye járás fejlettebb falvai közé sorolható. tovább>>
kontakt: OÚ Tešedíkovo
Žiharecká 860
Tešedíkovo, 925 82
Tel: 031 7795412
tesedikovo@tesedikovo.sk
48° 6' 27.86"N
17° 50' 47.41"E
admin:
linkek:
edatbázis
Telektó polgári társulás:
telekto.tesedikovo.info
testvérvárosunk:
www.tab.hu
hírek: (274) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 
Falunap - az „állami“ ünnepünk
2006-06-15 09:25:02
kultúra
Az első falunapra 1997. június 21.- én került sor, amikor a falu szimbólumait avatták fel. Akkor még többségünk nem tudta, milyen hagyomány kezdődik. Ez az ünnep nem csak egy napra őrzi a peredi csata emlékét , hanem megváltoztatta a falu látképét is. A falunapokon olyan, ma már életünk részét képező alkotások lettek átadva mint a kitelepítettek és deportáltak emlékműve vagy a II. Világháború áldozatainak szobra. Mindazoknak, akik nem vehettek részt az idei falunapon, itt az összefoglaló. Az idei falunapot kétnaposra tervezték, de az első nap inkább nulladik napra hasonlított. Pénteken a Teátrum Polgári Társulás előadásában a Gül baba operetett láthattuk. Meglepő, de a kultúrház zsúfolásig megtelt, amire, amint felhívták a figyelmemet, legutoljára három éve került sor. Az előadás óriási sikert aratott. A tíz év alatt a falunap bizonyos gyerekbetegséget nem nőtt ki. Folyamatosan a hivatalos programok késnek és itt leginkább a zászlófelvonásról van szó. Még soha nem fordult elő, hogy ez a program pontosan kezdődött volna. A rendezők mentségére legyen mondva, hogy ebben az évben a késésnek komoly okai voltak. Díszpolgárok avatására került sor, de a vendégek késtek és ezért csúszott a kezdés is....a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Dalok ünnepe
2006-06-05 14:52:12
kultúra
2006. június 3-án a Peredi Nőikar a „Sviatky piesní“, szabad fordításban a „Dalok ünnepe” elnevezésű nemzetközi versenyen vett részt Pozsonyban, a Szlovák Rádió nagytermében. Az egyébként kétnapos (június 2-3.) rendezvényt a következő szervezetek rendezték: FESTA Olomouc, s. r. o. ; FESTA MUSICALE OLOMOUC Občianske združenie; CAMPANELLA; Katedra hudobnej výchovy PdF UP Olomouc. Összesen 17 kórus versenyzett 12 kategóriában, és néhányan több kategóriába is beneveztek. Énekkarunk első alkalommal vett részt a versenyen és a nőikarok kategóriájában versenyzett. Az öttagú szakmai zsűri – PaedDr. Lubomíra Hellová; Prof. PhDr. Pavel Klapil, CSc. ; Doc. Mgr. Štefan Sedlický; Mgr. Jaromír Synek; PaedDr. Jaroslav Vraštil – döntése alapján a Peredi Nőikar aranyérmet kapott a szereplésért. Az énekkar ezúton mond köszönetet Jónás Katalinnak, a kórus karnagyának a türelemért és a színvonalas felkészítésért! Köszönetünket fejezzük ki továbbá a Pered Polgári Társulásnak és Pered Község Önkormányzatának az anyagi támogatásért, valamint az autóbusz sofőrének, Vankó Dezsőnek, aki biztosította a biztonságos oda- és hazautazást.
Tornyai Bianka 0 hozzászólás a cikkhez
 
A peredi csata 157. évfordulója
2006-05-17 12:20:45
történelem
Az 1848 - 1849 - es magyar forradalom és szabadságharc az európai forradalmi mozgalmak egyik legjelentősebb eseménye volt. Magyarország számára a feudális rend eltörlését és a polgári társadalom kezdetét jelentette. A forradalom Magyarországon 1848. március 15 - én tört ki. A Pozsonyban ülésező rendi országgyűlés a forradalmi hírek hallatára elfogadta a Kossuth által már március elején előterjesztett javaslatokat, amelyek alkotmány és nemzeti kormány létrehozását, jobbágyfelszabadítást és egyéb polgári jogokat követeltek Magyarországnak. A fennmaradt dokumentumok bizonyítják, hogy Pereden és környékén is nagy ujjongással fogadták a változásokat, ami természetes volt, hiszen a környék falvai főleg jobbágyfalvak voltak. A rend fenntartására Pereden és a környéken is nemzetőrségek alakultak. A törvények értelmében a volt rendi országgyűlést népképviseleti alapon választott parlament váltotta fel....a cikk folytatódik>>>
Novák Veronika 0 hozzászólás a cikkhez
 
A falu jövőképe
2006-05-10 14:16:38
önkormányzat
A Peredi Önkormányzat hónapok óta készíti a falu új területrendezési tervét (územný plán). A munkálatok az utolsó fázisba értek és ezért a falu lakosságát is meghívták a május 8-án tartott önkormányzati gyűlésre.A részvétel nem volt nagy. A terveket ing.Dudášová mutatta be. Kifejtette, minden 2000 főnél nagyobb településnek rendelkeznie kell ilyen dokumentummal. Minden fejlesztés e terv szerint kell végrehajtani, tehát évtizedekre meghatározza a falu fejlődését. Az előterjesztés két variánssal rendelkezik, attól függően, mekkora fejlődéssel számol Pered. Ennek a meghatározása a képviselők feladata. A terv a falura nézve kötelező érvényű dolgokat tartalmaz, de van ahol csak ajánlásokat tesz. A tevekben új utcák, ipari telepek szerepelnek, főleg a falu nyugati valamit déli részén. A sportpálya körül új a rekreációs és sportolási lehetőségek keletkeznének. További fontos cél, a Sebes-ér és a Fekete-ér erősebb természeti védelme és turisztikailag nagyobb kihasználtsága, főleg kerékpárút segítségével. Az ismertetés alatt kiderült, hogy az új építési törvény szerint a temető körül 50 méteres védelmi zóna van és ezért ez a terület már nem fejleszthető. A terv több pontatlanságot tartalmaz, ezért még javításokra van szükség. A képviselők érdeklődtek, hogy a tervek adnak-e lehetőség arra, hogy a falu belterületén a megszűnjön a szárnyasok nagybani tenyésztése. További kérés volt, hogy az árvízvédelmi tervek is kerüljenek be a projektbe. A területfejlesztési terv a községi hivatalban még május 20-áig megtekinthető és ugyancsak eddig az időpontig lehet írásban véleményezni. A terv PDF változatai mellékelve vannak a kapcsolodó linkek alatt.
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Nézzünk be a szomszéd udvarába! Kukkoljunk!
2006-04-27 09:11:47
más
Érdekel, hogy mekkora medencéje van a szomszédodnak? Esetleg tudni szeretnéd, hogy kinek a házán van a legújabb cserép? Pár kattintás és megtudod. Aki esetleg nem tudná, létezik egy Google Earth nevű szoftver, ami egy virtuális földgömb nagyfelbontású műholdképekkel amit lépésenként, folyamatosan fejlesztenek. Pár napja észrevehető egy peredieknek kedvező fejlesztés, ugyanis fölkerült egy valóban nagyfelbontású kép a faluról, ami elvileg lesz még jobb is, de már így is nagyon látványos. Becslésem szerint a felvétel valamikor 2005-ben készült, tehát azt, ha valaki pl. két hete kiásott egy gödröt, azt még ne keresse, nem lesz ott. Szóval, a teendők: 1, le kell tölteni a Google Earth kliensszoftvert. Link: http://earth.google.com/download-earth.html 2, fel kell telepíteni a kliensszoftvert, ezután indítható. Fontos, hogy a gépnek a szoftver futtatásakor legyen online internetkapcsolata, ugyanis a szoftver csatlakozik a központi szerverre. (a kliensszoftver kicsit komolyab grafikus felületet igényel – hardware OPEN GL támogatás, minimálisan P2, optimálisan P3 architektúra ajánlott) Ha fut a szoftver, lehet „nézelődni” az egész földgolyón, alul vannak a fontosabb kezelőszervek (zoom, látószög, stb), a szoftver bal alsó részén pedig különböző rétegeket lehet aktiválni, pl. a szoftver képes bejelölni az út és vasúthálózatot, természeti látványosságokat, stb. Érdekesség ha pl. megnézitek New Yorkban Manhattant és bekapcsoljátok a 3D Buildings funkciót, a felhőkarcolók 3D-ben jelennek meg. További érdekesség, hogy minden felhasználó felviheti saját kedvenc pontjait, így azok bármikor előhívhatók, nem kell őket újra megkeresni. Íme pár letölthető, Peredhez kapcsolódó pont. Ezeket letöltés után a kliensszoftverben lehet megnyitni:
panadol 0 hozzászólás a cikkhez
 
Figyelem, koncertmeghívás!
2006-04-26 22:11:03
kultúra
Szeretném felhívni minden akusztikus zenerajongó figyelmét arra a tényre, hogy a 2006. május 6-án Pereden megrendezendő Csemadok Országos Közgyűlésén, a kultúrprogram részben az ARDEA verséneklő együttes ad koncertet. Érdekes zenei, kulturális élmény, ízelítőnek íme két dalrészlet az együttes készülő lemezéről. (Megjegyzés: a dalrészletek szándékosan rosszabb minőségűek!)
panadol 0 hozzászólás a cikkhez
 
A zsigárdi gép
2006-04-13 10:50:53
történelem
Egység 746. Pilóta neve: Kennedy. A gép típus B-24H. A gép gyártási száma: 42-51548. Lezuhanás oka: Légvédelmi ágyú. Az esemény dátuma : 1944.11.12. Lezuhanás helye: Zsigárd Ez a reggel is úgy indult Perden mint a többi. Az emberek mentek a határba a földjeikre vagy éppen otthon végezték a dolgukat. 1944-et írunk. A magyar és a német csapatok már a mátyusföldet tapossák. A délelőtti órákban megszólalt a peredi sziréna, légitámadást jelez, miután a győri központból leadták a jelzést. Nem sokkal ezután megjelent a 42-51548-as gyártási számú B-24-es gép. A Gép Győr térségében kapott találatot,légvédelmi ágyútól. Amikor Pered légterébe ért már nagyon égett és szörnyű hangot adtak ki a motorok. Délnyugati irányból repült el a falu mellett kb. 1-1,5 km-es távolságban, gondosan ügyelve arra, hogy elkerülje a falvakat....a cikk folytatódik>>>
Darázs László 0 hozzászólás a cikkhez
 
Valamit (majdnem) visz a víz
2006-04-10 11:27:42
más
A fele sem volt tréfa, ami április elején környékünkön történt. A Feketevíz magas vízállása miatt Nádszeg egy részét az elöntés veszélye fenyegette. Hősies küzdelem folyt azért, hogy ezt elkerüljék. Éjt nappallá téve az egész falu kinn volt a gátakon, vagy a zsákokat töltötte. Perediek közül is többen besegítettek nekik. Vasárnap már nem csak Nádszeg védekezett, hanem sajnos Perednek is kijutott a gátépítésből. A nem peredi olvasónak fontos megjegyezni, hogy a Fekevíz pár kilóméterre folyik és a falu határát sem érinti. Ez az eredetileg folyócska hatalmasra nőtt, mert a Kis Duna már képtelen volt befogadni több vizet, ezért visszaszorította a belé torkoló patakokat. A Feketevíz lassan elárasztotta a környékbeli falvak határát. A peredi határt a Dernye patakon keresztül érte el, ami kiöntött és hatalmas tavat hozott létre a vadászház körül. A víz egyre csak közeledett a falu felé, ezért vasárnap, miután a hangszóró felszólította a lakosságot, a falu népe késő estig gátakat épített, hogy megakadályozza a víz faluba jutását. A védekezés hétfőn is folytatódott, mivel a vészhelyzet továbbra is fennállt, sőt 3. fokú készültséget rendeltek el. Keddre a helyzet kissé megnyugodott és a Feketevíz is elkezdett apadni, de a határban továbbra is rengeteg mennyiségű víz maradt. Ezúton is szeretnénk megköszönni minden pedredi nevében azoknak az áldozatos munkáját, akik időt és energiát nem kímélve késő éjjelig a gátakon dolgoztak. Köszönet és hála mindenkinek!
perediek 0 hozzászólás a cikkhez
 
VÝSTRAHA
2006-04-04 17:43:20
községi hivatal
WOSQ42 SXSM 040858 VÝSTRAHA OPaV DMS SHMÚ BRATISLAVA číslo: 21/2006 Dňa: 04.04.2006 11:00 LSEČ Platnos od: 04.4.2006 18:00 LSEČ Platnos do: 06.4.2006 06:00 LSEČ Jav: zrážky Platí pre: celé Slovensko. Upozornenie: Na území Slovenska očakávame v uvedenom období zrážky s úhrnom na západnom Slovensku 5 až 20 mm na ostatnom území 10 až 30 mm, od nadmorskej výšky 800 m 5 až 10 cm nového snehu. Predpokladané zrážkové úhrny môžu spôsobi na Dunaji a ostatných tokoch Slovenska zvýšenie vodných hladín. VYDAL: SHMÚ, OPaV, MV 04.4.2006 11:00 LSEČ
SHMÚ 0 hozzászólás a cikkhez
 
Március 15-én
2006-03-23 10:44:49
kultúra
Március idusán hideg, szinte télies idő fogadta a koszorúzásra igyekvőket. Mindennek ellenére az emlékműnél legalább 200 fős sokaság jelent meg. A résztvevők nem csak hazaiak voltak, hanem a környék több településéről is eljöttek. Magas szinten képviseltette magát a kormány is. A koszorúzáson részt vett Gyurovszky László miniszter, valamint Pomóthy László államtitkár. A Magyar Nagykövetséget Fülöp Andrea tanácsos képviselte. A résztvevőket Jurás Lívia, a Csemadok helyi elnöke köszöntötte és kifejtette, március 15. üzenete a helytállásról szól és ezt a mostani nemzedéknek kell tovább vinni. Fülöp Andrea tanácsos felolvasta a magyar miniszterelnök határon túliakhoz küldött üzenetét. Száraz József a Csemadok elnöke beszédében hangsúlyozta az összetartozás és az összefogás szükségességét. Kifejtette: „Csak a múltunk vállalása a megmaradásunk záloga.“ ...a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
www.deltasound.sk
 
www.musicmax.sk
 
www.interkompakt.sk
 
www.vandadekor.sk
 
www.dt-digital.sk
 
obec Tešedíkovo - Pered falu, old.pered.info 1280*1024, ©TulokTeam, admin: