Pered község - obec Tešedíkovo

videoarchívum 
index falunkról önkormányzat szervezetek intézmények dokumentumok fórum fotóalbum Peredi Újság naptár
Üdvözöljük Pereden!
Pered község, a délszlovákiai Mátyusföldön helyezkedik el. Falunknak 3700 lakosa van, ebből 82%-a magyar nemzetiségű és 18%-a szlovák. Falunk, Sellye járás fejlettebb falvai közé sorolható. tovább>>
kontakt: OÚ Tešedíkovo
Žiharecká 860
Tešedíkovo, 925 82
Tel: 031 7795412
tesedikovo@tesedikovo.sk
48° 6' 27.86"N
17° 50' 47.41"E
admin:
linkek:
edatbázis
Telektó polgári társulás:
telekto.tesedikovo.info
testvérvárosunk:
www.tab.hu
hírek: (274) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 
Ősmagyarok a Zárda udvarán.
2006-10-31 21:22:02
kultúra
Ősszel új programmal bővült a Zárda. Szombat délutánonként gyerekek gyűlnek össze az udvarán és íjazni tanulnak, olyan típusúakkal, mint amilyeneket a honfoglaló magyarok használtak. Az esemény kitalálója és szervezője Szabó Tímea. Tímea elmondta, hogy régóta érdekelte az íjazás, de csak tavaly születésnapjára kapott íjat, igaz, csak gyerekméretűt. Ezt pár hónap múlva lecserélte már egy felnőtt íjra.Elmagyarázta, hogy a magyar íjra az a jellemző, mint az összes nomád íjra, hogy visszacsapó. Ez azt jelenti, hogy felaljzott állapotában visszafelé hajlik. Egy felnőtt íj kb. 3700 koronába kerül. A gyerekekkel való foglalkozás gondolata először a Visegrádi Palotajátékok alkalmával vetődött fel benne. Nagyon teszett neki, hogy mennyi gyerek foglalkozik ezzel és még bemutatót is tartottak. A látottaktól fellelkesülve, még a nyár folyamán meghirdette a községi hangszórón keresztül, hogy jelentkezenek a gyerekek. Kezdetben nem volt nagy érdeklődés és úgy tűnt, hogy kudarcba fullad a dolog. Mindennek ellenére sikerült beindítani 5 gyerekkel. Ami első hallásra ugyan kevésnek tűnik de a fegyelem miatt nem is baj , hogy csak ennyien vannak, de ami fontosabb, hogy a gyerekek érdeklődőek és aktívak. A foglalkozás nem csak íjazásból áll, hiszen ez nem kötné le a gyerekek figyelmét hosszú időre, hanem a honfoglalás korából magyar mondákat hallgatnak és olvasnak. Megismerkednek régi szokásokkal, játékokkal sőt, rovásírást is tanulnak. Máskor kézműves dogokat készítenek, például érmeket, nyilakat és zászlókat. Az egyik kis íjász Cellárik Denis. Szerinte nagyon jó ez a szombati program és nagyon szeret ide járni. Reméli, hogy ha jól megtanul íjazni, majd elviszik versenyre. Valószínűleg télen szünetelni fog a program, de amint lehet, és az időjáras engedi, folytatódik. Szabó Tímea szerint „A legfontosabb, hogy a gyerekek jót játsszanak.“
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Filmklub
2006-10-10 11:59:40
kultúra
A Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központban (Zárda) filmklub alakult. A vetítések 3-hetente, szombat esténként lesznek. Első alkalommal 2006. október 14-én 19:30 órakor találkozunk. A vetítésre szánt filmet a helyszínen választjuk ki. A belépés díjtalan. Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központ 0 hozzászólás a cikkhez
 
Ifjú tehetségek a „Zárdában”
2006-09-12 10:41:15
kultúra
2006. augusztus 24-én ért véget az újonnan megnyílt Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központ első rendezvénysorozata, a NYÁRI KÉZMŰVES NAPOK 2006 , amely öt héten keresztül (2006. július 25. és augusztus 24. között) minden kedden és csütörtökön várta az érdeklődőket. Érdeklődőből pedig nem volt hiány: a tíz alkalommal összesen 495 gyermek fordult meg a „Zárdában”, ezenkívül 84 felnőtt, akik a foglalkozásokat vezették, a rendre vigyáztak és az ebédet készítették. Az első napon olyan nagy sikert aratott a batikolás (a ruhafestés egy módja), hogy még háromszor megismételtük ezt a foglalkozást. Ezen kívül készítettünk papírvirágokat, szélforgót, rongybabát – volt olyan gyerek, aki egy 6-tagú családot alkotott – , tarisznyát, papírhalacskát, különféle figurákat sókerámiából, karkötőt, nyakláncot, bokaláncot színes fonalakból, illetve papírból, és ami szintén nagy sikert aratott: szalvétával díszített üvegeket és képeket, valamint kasírozott üvegeket. A helyi nyugdíjasklub tagjai főzték az ebédet,ami minden alkalommal nagyon finom volt. Ettünk gulyást, palacsintát, zöldséglevest, paradicsomlevest, aranygaluskát, spagettit, lángost, pörköltet, mákostésztát, krumplilevest, „lábotlant” (az egyik kislány szerint „lábnélkülit” :-) ) és a nagy kedvenc, a rizskó/ rizskók/ rizskóf/ rizsagörhöny se maradhatott el. Ugyan a nevében nem tudtunk megyegyezni, de abban mindenki egyetértett, hogy az íze nagyon jó. Néhány alkalommal egy kis sütemény, barack és dinnye is bekerült a menübe, és az utolsó napon parázson sütött szafaládé volt az uzsonna. Aki megunta a foglalkozásokat vagy nem akart dolgozni, annak lehetősége volt jókat játszani. Volt néhány esős nap, amikor az udvarról kénytelenek voltunk bemenni az épületbe és ott tölteni a napot. Ilyenkor műveltségi vetélkedővel színesítettük a programot. A Vöröskereszt helyi szervezete tagjainak jóvoltából elsősegély „gyorstanfolyamot” is tartottunk egyik délután, majd a következő alkalommal egészségügyi versenyen mérhették össze tudásukat a gyerekek. A nyeremény édesség volt és a peredi Vöröskereszt emblémájával ellátott póló. Befejezésképpen jöjjön most azok névsora, akik segítsége nélkül nem valósulhatott volna meg a NYÁRI KÉZMŰVES NAPOK 2006: Andódy Ferenc, Barczi Mária, Bende Gizella, Bende Terézia, Berky Angelika, Borsányi Szilvia, Czuczor Erzsébet (szül. Barczi), Czuczor Erzsébet (szül. Somogyi), Csicsola Ildikó, Darázs Erika, Darázs Zsolt, Fischer Judit, Fitus Blanka, Gáspár Bernadett, Herencsár Tilda, Karácsony Tímea, Kocsis Barbara, Kocsis Ilona, Kovács Ilona, Kürti Tibor, Lelovics Etelka, Majba Szilvia, Malý Mónika, Marosi Péter, Mezei Katalin, Mészáros István, Mészáros Kornélia, Mészárosová Ľubica, Mészáros Mária, Mórocz Denisa, Németh Júlia, Németh László, Pápai Mária, ifj. Pásztor József, Pásztor Mária, Polák Gizella, Simkó Mária, Somogyi Erzsébet, Szabó Mária, Szabó Szilvia, Szarka Anna, Szarka Tibor, Szádocky Ibolya, Takács Noémi, Tóth Henrietta, Varga Zsuzsanna, Vidman Zsófia, Zilizi Ervin, Zilizi Imre. Köszönjük!
Tornyai Bianka, Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központ 0 hozzászólás a cikkhez
 
Ez volt az utolsó nyárbúcsúztató?
2006-09-09 18:42:44
kultúra
Az elmúlt években megszoktuk, hogy augusztus utolsó hétvégéjén még egyszer megtelik a tér szórakozó perediekkel. A nyárbúcsúztatót mint az év utolsó szabadtéri programját sokan kedvelték. Idén másképp alakult. Sokak nagy meglepetésére a programok elmaradtak, és csak egy esti mulatságra korlátozódott a nyárbúcsúztató. A három éve tartó rendezvény szervezője, Borsányi Erzsébet kultúrreferens kifejtette, hogy az ilyen típusú rendezvényre nem lehet pályázni, és a költségvetésben sincs rá elkülönítve pénzösszeg, ezért a teljes költséget ki kell gazdálkodni. Az egyetlen bevételi forrás a rendezvény alatt felállított sátrakból volt. Az önkormányzati testület döntése értelmében, idén magánvállalkozóknak adták ki a helyeket 1500 koronáért és ezzel sikerült ellehetetleníteni a rendezvényt. Ilyen körülmények között nem vállalta a műsor lebonyolítását. Az esti mulatság így is 1100 Sk veszteséget termelt. Sajnálja, hogy a képviselő-testület nem kérte ki a véleményét, mert többen is jelezték, hogy hiányolták a műsort. Kijelentette, hogy jövőre már nem lesz nyárbúcsúztató, mert olyan programokat szeretne megtartani, amelyekre lehetőség van pályázni és nem kerül kiszolgáltatott helyzetbe. Ha minden jól megy, jövőre nyárbúcsúztató helyett amatőr zenekarok találkozóján vehetünk részt.
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Az újjáéledt „zárda“
2006-09-04 13:21:12
kultúra
Ha ennek az épületnek lennének érzései, talán most büszke volna. Mindig és minden korban a falut szolgálta és most felébredve csipkerózsika-álmából újra munkába áll. Az új feladata nem kisebb, mint az eddigiek, kulturálni és tájékoztatni fogja a falu lakosságát. Az intézmény vezetője Tornyai Bianka. Ha jól tudom, a végzettségednek megfelelő az új munkád. Igen, a tanulmányaimat a győri Nyugat – Magyarországi Egyetem Apácai Csere János Tanítóképző Főiskolai Karon kezdtem művelődésszervező szakon, de mivel nálunk nincsenek főiskolák és csak az egyetemi diplomát ismerik el, ezért szükséges volt, hogy a Pécsi Tudományegyetemen egyetemi végzettséget szerezzek. Miért Te kaptad az állást? A pályázatom alapján az önkormányzat engem választott ki, de mindig is ilyen munkakörben szerettem volna dolgozni. Egyszer, főiskolás koromban a magyarországi teleházakról tanultam- ez falusi közösségi intézményeket jelent- és már akkor arról álmodoztam, hogy milyen jó volna ha a falunkban is lenne ilyen, de a barátaim azt mondták szálljak le a földre, mert Pereden soha nem lesz ilyesmi. Most sikerült és az intézmény neve Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központ. A teveim között szerepel, hogy elsősorban a gyerekeknek kívánok programokat szervezni, mert őket még könnyű megyőzni arról, hogy kulturális élménnyel is gazdagodjanak. Sajnos, a középkorúak ma nem nagyon vesznek részt a a falu kulturális rendezvényein, leszámítva az utcabálokat, de az meg nem kultúra. A tájékoztatás alatt azt értem, hogy szeretném, hogy a lakosok egy információs táblán megtalálják a legfontosabb információkat mint például a menetrendeket, hivatalok telefonszámait, a falu és a környék aktuális programjait. Ha minden jól megy nemsokára internet is lesz két számítógépen és ezt a perediek használhatják, valamit lehetőség lesz fénymásolni is. További programok? Színes, sokrétű programokat tervezek. Nagy ez az épület, sok helyiséggel.Szeretném megtölteni játszóházzal, kiállításokkal, író-olvasó találkozókkal, zenei programokkal, de szeretnék alkotóműhelyeket is létrehozni és az itt elkészült termékeket eladhatnánk 1 népművészeti mintaboltban pl. (ÚĽUV). Nem nagy tömegrendezvényeket képzelek el, hanem inkább kisebb és aktívabb programokat. Fontos szerepet szánok a hagyományápolásnak. Az államvizsgám is a peredi szokásokról szólt. A tanáraim meglepődtek, hogy mennyi hagyomány van a faluban és nagyon érdeklődtek a peredi beszéd iránt is. Sokan azt gondolják, hogy Pereden már nincsenek szokások, amire büszkék lehetnénk, pedig ez tévedés. Szerintem szükséges megőrizni őket akár úgy, hogy a lagzin nem szoté van, hanem a hagyományos ételek mint például a becsinált, illetve mindenszentek napján nem „Helloweeneznek“ a gyerekek. Milyen társadalmi szervezetekkel szeretnél együtt dolgozni? Szeretném megszólítani a faluban működő összes szervezetet. Sajnos, még nem volt erre alkalmam, mert az épület még nincs teljesen berendezve. Úgy gondolom, hogy az épület csak januárban fog teljes gőzzel működni. Mindennek ellenére,már szeptemberben az énekkar itt fog próbálni. Remélem, hogy nemsokára a nyugdíjasklub is otthonra talál ebben az épületben.Célom együttműködni a zsigárdi közösségi házzal, valamint a vágsellyei Feketeházy János Magyar Házzal. Mindkét vezetővel már felvettem a kapcsolatot. A „zárda“ nemrég nyitotta ki a kapuit, mégis a legelső rendezvények már megtörténtek. Nyáron a gyerekeknek szerveztem heti két alkalommal foglalkozásokat. Az rendezvény-sorozat a Nyári Kézműves Napok nevet viselte.Úgy érzem, hogy jól sikerült, hiszen átlagban 50 gyerek jött el. A gyerekeknél nagyon népszerű volt a batikolás, fonás, rongybabakészítés. Itt szeretnék köszönetet mondani a segítségükért az ovis és iskolás tanító néniknek, szülőknek, önkénteseknek és végül, de nem utolsó sorban a nyugdíjasoknak a finom ebédért. Már a nyár folyamán Szabó Tímea íjászatot indított Rendhagyó történelem óra a magyar honfoglalásról címen. Bízom benne, hogy az ősz folyamán sikerül folytatni. Most még elég hosszú neve van ennek az épületnek. Kívánsz neki más nevet adni? Szerintem is hosszú ez a név és sokat gondolkodtam ezzen, de a faluban csak zárdaként ismerik. Mégis úgy gondolom, mivel az eredeti neve Viktória zárda, a hagyomány miatt is érdemes volna Viktória háznak vagy Viktória központnak elnevezni. Szeretném megkérni a peredieket, ha bármilyen emlékük van a zárdáról szívesen fogadnám, mert szeretném kiállítani. Örülnék a fényképeknek vagy más tárgyaknak, kiváncsi lennék történetekre, tehát mindenre, ami ehhez az épülethez kötődik. Állítólag volt itt egy harang és egy feszület. Ha valaki tud róluk, jelezze, mert szeretnénk visszatenni az eredeti helyükre.
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Az új bár
2006-08-08 13:15:38
más
Az a bár, amely közel másfél évtizede meghatározó része volt életünknek, legalábbis ami a lenti részét illeti, nincs többé. A helység teljesen megváltozott. Új lila és fehér színekben pompázik, valamint lényegében kicserélték az egész berendezést is. A bár új bérlője, az évek óta ott dolgozó Nyilas Ingrid. Miért döntöttél úgy, hogy bérbe veszed a bárt? Régóta foglalkoztatott a gondolat, hogy bárt nyitok, ahol a fiatalok összegyűlhetnek és kellemesen szórakozhatnak. Szerintem az ilyen hely hiányzott a faluból. Már áprilisban szerettem volna átvenni a bárt, de a körülmények úgy hozták, hogy csak mostanra sikerült. Lent sok mindent átalakítottam, fent csak kisebb változásokat akarok. A tervem olyan helyet csinálni, ahol minden fiatal jól érezné magát, nemcsak a tizenévesek. Napközben cukrászdaként működne, esténként pedig- hogy is fogalmazzak- színvonalasabb embereket várok. Lehetőséget szeretnék nyújtani mindenkinek, aki valamilyen magánbulit szeretne szervezni, de magam részéről diszkókat nem tervezek. Mindenkit szeretettel várok, és remélem, hogy sikerül mindenki igényének eleget tenni.
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
III. Népművészeti vásár és borfesztivál
2006-08-06 22:27:14
kultúra
Augusztus 5-én a falu főterén újra megrendezésre került a népművészeti vásár. A rendezvény az elmúlt évekhez képest gazdagabb műsorral várta a látogatókat. Nemcsak a kultúrális program bővült, hanem a borfesztivál révén újabb színfolt is megjelent. A műsorban fellépett az Alsószeli Varsás néptáncegyüttes és a peredi nyugdíjasklub. A Gyeplős zenekar táncházzal egybekötött fellépést tartott. A téren eközben kézműves foglalkozások folytak a gyerekeknek, valamint a sátrakban a borba, vagy a nyugdíjasklub által készített helyi ízekbe kóstolhattunk bele. Az est kiemelkedő programja a Felvidéki rockszínpad által előadott Megfeszített című rockopera volt. A szervezésben oroszlánrészt vállalt Borsányi Erzsébet, kultúrreferens. Véleménye szerint a program jól sikerült, mégha néhány fellépés elmaradt, mások késtek. Kifejtette, hogy a pályázaton 3 évre kaptak pénzt, tehát lehetőség van a fesztivál további fejlesztésére. Reméli, hogy a következő években sikerül nemzetközivé tenni a fesztivált és további falvak ízeit is bemutatni. A Csemadok önmagában a sikeres pályázat ellenére is képtelen lenne egy ilyen programot megvalósítani, mert az idei is közel 100 000 koronába került és ezért köszönet valamennyi támogatónak.
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központ (zárda)
2006-08-01 20:41:34
kultúra
A Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központban (zárda) 2006. július 25. és augusztus 24. között heti két alkalommal, kedden és csütörtökön 10:00-18:00 között Nyári Kézműves Napokat tartunk. A kínálatból: batikolás, fonás, szalvétatechnika, kasírozás, sókerámia stb., valamint ügyességi játékok, vetélkedők, labdajátékok stb. Eddig három napot "abszolváltunk". A nyugdíjasklub tagjai főzték az ebédet, önkéntes anyukák, tanítónénik, óvónénik pedig a rendre vigyáztak, ami sokszor nem is volt könnyű feladat - az első napra 37, a másodikra 45, a harmadikra pedig 56 gyerek jött el. Továbbra is szeretettel várunk minden érdeklődőt, aki vonzalmat érez a kézműves foglalkozások iránt! Érdeklődni Tornyai Biankánál a 77 95 333-as telefonszámon vagy személyesen a Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központban lehet. Részvételi szándékát kérjük mindenki előre jelezze! Szerda esténként 18:30-tól íjászattal egybekötött rendhagyó történelem órát tartunk - Szabó Tímea és Bende Zsolt vezetésével - a Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központban. Akit érdekel a honfoglaló magyarok története és harcművészete, jelentkezzen Tornyai Biankánál a 77 95 333-as telefonszámon vagy személyesen a Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központban. Korhatár: 7-13 év. Mindenkit szeretettel várunk! A szervezők
Kulturális, Közösségi és Tájékoztató Központ 0 hozzászólás a cikkhez
 
Do you speak English?(Beszélsz angolul?)
2006-08-01 20:32:43
kultúra
A világ összezsugorodott. Ma már két nyelvvel nem boldogulunk a világban. Az angol, mint világnyelv, sokunk életének része lett. Malý Mónika, az angoltanárnő szerint mai világban a nyelv nem cél, hanem eszköz. Évek óta foglalkozik magántanulókkal és szeptembertől a felújított „Zárdában“ egy új, szépen berendezett tanteremben várja az angolul tanulni akaró diákokat. Úgy gondolta, hogy az anyasági után nem megy vissza tanítani a gimnáziumba, mert azt tapasztalta, hogy igény van Pereden is az angolórákra. A magántanulók mellett három éve órákat tart a helyi ovisoknak is és most úgy érezte, elérkezett az idő, hogy kibővítse ezt a tevékenységét. Szeptembertől többféle kurzust is szeretne indítani. Nemcsak gyerekeknek, hanem felnőtteknek is indulnak kezdő, középhaladó és haladó kurzusok valamint csoportos foglalkozások. Természetesen lehetőség van magánórákra is. A felnőtteknek szóló kurzusok este hattól kezdődnek. A csoportok maximálisan 12 fősek és egy- másfél óráig tartanak. A tankönyveket tudja biztosítani. Ha munkahelyekről kérnek speciális kurzusokat, erre is van lehetőség és ekkor az igényeknek megfelelően összeállított tanterv szerint folyik a tanítás. A tanítás mellett fordítással is foglalkozik,tehát ha valaki örökölne a gazdag amerikai nagybácsi után, bátran lehet hozzá fordulni segítségért. Jelentkezni az órákra személyesen lehet a 849 házszám alatt vagy a moncsi.m@post.sk címen.
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
A 2006. június 17-i parlamenti választások végeredménye Pereden
2006-06-19 12:49:23
községi hivatal
A választói névsorba beírt választók száma - 3060 A választásokon résztvevők száma - 2061 (67,35%) A leadott szavazatok száma - 2059 Az érvényes szavazatok száma - 2045 ...a cikk folytatódik>>>
Községi hivatal 0 hozzászólás a cikkhez
 
www.deltasound.sk
 
www.musicmax.sk
 
www.interkompakt.sk
 
www.vandadekor.sk
 
www.dt-digital.sk
 
obec Tešedíkovo - Pered falu, old.pered.info 1280*1024, ©TulokTeam, admin: