Pered község - obec Tešedíkovo

videoarchívum 
index falunkról önkormányzat szervezetek intézmények dokumentumok fórum fotóalbum Peredi Újság naptár
Üdvözöljük Pereden!
Pered község, a délszlovákiai Mátyusföldön helyezkedik el. Falunknak 3700 lakosa van, ebből 82%-a magyar nemzetiségű és 18%-a szlovák. Falunk, Sellye járás fejlettebb falvai közé sorolható. tovább>>
kontakt: OÚ Tešedíkovo
Žiharecká 860
Tešedíkovo, 925 82
Tel: 031 7795412
tesedikovo@tesedikovo.sk
48° 6' 27.86"N
17° 50' 47.41"E
admin:
linkek:
edatbázis
Telektó polgári társulás:
telekto.tesedikovo.info
testvérvárosunk:
www.tab.hu
hírek: (274) 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 
Emelkedő adók
2008-11-23 21:13:00
önkormányzat
A novemberi képviselő - testületi ülésen leginkább a jövő évi adókról és illetékekről volt szó. Még a múlt hónapban megegyeztek, hogy az adókat csak átszámolják euróra, de Mészáros Endre felhívta a képviselők figyelmét, hogy évek óta az inflációval sem emelkedtek az adók, ezért 3 százalékos emelést javasolt. Ezzel a javaslattal az összes képviselő egyetértett. A részletes általános érvényű rendeletek javaslatai a községi hivalban megtekinthetőek, ehhez bárki hozzászólhat. A rendeleteket véglegesen decemberben fogadják el....a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 0 hozzászólás a cikkhez
 
Halottak napja Ausztriában
2008-11-23 21:11:00
kultúra
obec Tešedíkovo - Pered faluA Peredi Nőikar apró, de annál inkább megható ünnepségen vett részt az alsó-ausztriai Bad-Deutsch Altenburgban. Az énekkar a pozsonyi Csemadok és a bécsi Europaclub közös meghívásának tett eleget, hogy közösen emlékezzenek halottak napja alkalmából....a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 1 hozzászólás a cikkhez
 
Pered, a törvénycsináló
2008-11-12 15:24:00
más
Kevés település mondhatja el magáról, hogy miatta a várdombon 150 ember összegyűljön, és a parlamentnek nevezett cirkuszban törvényt módosítson. Peredet ez a "megtiszteltetés" érte. A SNS ugyanis törvénymódosítást kezdeményez, hogy a települések ne szabhassák meg, hogy a területükön milyen emlékművek álljanak. Ugyan az önkormányzatiság újabb csorbát szenved, de fő, hogy az ország legégetőbb gondját sikerül megoldani. Ha a törvényt elfogadják, akkor egy vidám év elé nézünk. Részletek itt: SNS chce, aby obce nemohli zakáza umiestnenie sochy na verejnom priestranstve
Kovács Zoltán 13 hozzászólás a cikkhez
 
Dancing Queen
2008-11-10 00:00:00
kultúra
Pereden először a borkóstolón léptek fel, majd a sikert megismételték a falunapon is. Egy ideje együtt dolgoznak a bazini (Pezinok) dzsúdósokkal, és nemrég közös klipet is forgattak. A galántai Calma tánccsoport az ország egyik legjobb modern tánccsoportja. A tagok között van egy peredi is: Mozoli Ági....a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 2 hozzászólás a cikkhez
 
Tešedíkovoba nem hoztak
2008-10-30 15:49:00
önkormányzat
Hetek óta borzolja a magyar - szlovák viszonyt az új honismereti könyv. Néhány hete a koordinációs tanács kérte az iskolákat, hogy küldjék vissza a minisztériumba. Megkérdeztük Jurás Líviát,az alapiskola igazgatónőjét,hogy ők miként jártak el. Az iskolánk az ominózus negyedikes Honismeret tankönyvből és a kilencedikes Történelmi olvasókönyvből nem kapott. A szülők a KKT /Központi Koordinációs Tanács / javaslatára elküldték aláírásgyűjtéses tiltakozásukat R. Ficonak P. Paskának és J. Mikolajnak április végén az akkor még készülő iskolai törvény visszáságai ellen tiltakozva. Az idei új tanév plenáris szülői értekezletére 2008. okt. 22 –én került sor. Ezen a szülők egyértelműen elutasították az előbb említett tankönyveket,és ha kapna az iskolánk, akkor a szülők nálunk is visszaküldenék az iskolaügyi miniszternek. A napokban a SME napilapban megjelent egy cikk, ami most ide kívánkozik: Maďarov učíme frázova
Kovács Zoltán 7 hozzászólás a cikkhez
 
Eladó 4 telek
2008-10-22 20:40:00
önkormányzat
A képviselő-testület rendkívül hosszú, másnapba nyúló ülést tartott októberben. A lakosságra nézve talán a legfontosabb információ, hogy pár napon belül a községi hivatal eladásra kínál a Kurcsával szemben, az út túloldalán 4 darab 8 áras telket. Az igénylők november végéig adhatják be vásárlási igényüket. Ha nagy lesz az érdeklődés, valószínűleg nyílt árverésen értékesítik a telkeket, és valószínűleg 600 Sk/m2-es (19,92 euro) kikiáltási áron. A testület az új iskolatörvény miatt meghívta a két igazgatót, hogy beszámoljanak az új tanévről, az új feladataikról. A szlovák iskola igazgatónője, Anna Danadová elmondta, hogy az iskolának 162 diákja van (18 elsős), ez eggyel kevesebb, mint tavaly évvégén. A napköziotthonba 33 gyerek jár. Két csoportba osztották őket, mert az új törvény értelmében egy csoportban maximum 25 gyerek lehet. Az új törvény az iskoláknak a kötelező kerettanterven kívül még bizonyos óraszámot is előír, amiben az iskola meghatározza a profilját. A szlovák iskola az úgynevezett enviromentális nevelésre helyezi a hangsúlyt. Ennek keretében a Vásártér környékéről szeretnének gondoskodni. Mivel az új rendszerben bizonyos tantárgyak kötelező óraszámát csökkentették (matematika, biológia...), ezért a szabad órákat inkább arra használják, hogy ezeket a tantárnyakat megerősítsék....a cikk folytatódik>>>
Kovács Zoltán 1 hozzászólás a cikkhez
 
Telektó - vizualizációs tervek
2008-10-07 10:59:00
A fotoalbumban található pár kép a Telektó vizializációs terveiről.
admin 20 hozzászólás a cikkhez
 
Mi lesz a Šivadopo-val?
2008-10-01 22:49:00
önkormányzat
Nemrég 4,6 millió koronáért (152 692 euro) árverésen értékesítették az egykori telepet. A legutolsó képviselő-testületi ülésen a polgármester sem tudott válasz adni arra a kérdésre, hogy a vásárlónak milyen tervei vannak a területtel. A faluban megbízható információk keringtek és keringenek arról, hogy a Samsung, vagy annak beszállító cég akar ott építkezni. Nos, a válasz sokkal prózaibb. Az ország ingatlanpiaci robbanást él ( sokak szerint élt meg), és ebben az esetben is csak egy ilyen típusú befektetésről vagy spekulációról van szó. Az ingatlan közvetítő irodák már 5,6 millió koronáért (182 566 euro) kínálják eladásra a telket, és minden jel szerint sikerrel, ugyanis az egyik iroda szerint már valaki ajánlattal is élt. Mégis csak Samsung lesz ott?
Kovács Zoltán 5 hozzászólás a cikkhez
 
Matica ünnepség az együttélés jegyében
2008-09-22 19:21:00
kultúra
Aki látta a tavalyi rendezvényt, idén nem ismert volna rá. Az ünnepi beszédek mind nyugodt hangvételűek voltak, és az együttélést hangsúlyozták. A beszédek visszatérő témája volt, hogy a falu miért nem becsüli jobban Tessediket. A rendezvény a Matica Slovenská megalakulásának 145., újjáalakulásának 40. és Pered nevének Tešedíkovo-ra való változtatásának 60. évfordulója jegyében telt. A színházterem a fellépők nélkül gyenge félházas volt, (de alig rosszabb, mint egy március 15-i műsor), és a nézők többsége vendég volt. Dušan Čaplovič kormányalelnök beszédében a szlovák és magyar nép közös polihisztoráról, Tessedik Sámuelről beszélt. Vázolta életútját és kiemelte, hogy a felvilágosodás fontos alakja volt. Nem titkoltan a falu vezetésére gondolt, amikor úgy fogalmazott " mindazoknak, akik félnek Tessedik Sámueltől" el kell mondani, hogy erről az emberről Magyarországon utcákat és iskolákat neveztek el, sőt, méltó helye van a nagy magyar személyek között, de Pereden egy szobrot sem kaphat. ( Más kérdés, hogy ebben az országban erről a nagy szlovák-magyar emberről egyetlen utcát, egyetlen iskolát sem neveztek el, csak egy többségében magyarok által lakott "poros kis" falut. Sőt valószínűsítem, hogy 10 emberből 9,8- nak fogalma sincs, hogy ki volt ő. Nem biztos, hogy Pereden kell kezdeni a nemzetébresztést.) Mivel az ünnepség MS évfordulójáról is szólt, Jozef Markuš elnök a szervezet történetét mesélte el, ismertetve legfontosabb "mérföldköveit" és tagjait. Ivan Čič, a köztársasági elnök hivatalvezetője felolvasta az elnök a maticásokat és a peredieket (Tešedíkovó-iakat) köszöntő levelét. Saját részéről annyit fűzött hozzá: mindig és minden körülmény között emberek maradjunk. A legnagyobb meglepetéssel Alexander Števík MS alelnök szolgált. Tavaly ő mondta a legélesebb beszédet, de idén megdicsérte a falu vezetőségét, lényegében ugyanazért, amiért tavaly ostorozta. Elmondása szerint arról tájékoztatták, hogy az idei falunapon az állami szimbólumok és a hivatalos nyelv méltó módon volt képviselve és használva. ( Ez meglepett, mert én már egy-két falunapot láttam, de én semmi változást nem vettem észre. ) Anna Matejdesová a helyi szervezet történetéről beszélt, és kitüntetett néhány régi tagot. A hivatalos rész kultúrműsorral zárult.
40 hozzászólás a cikkhez
 
Szeptember 20.: a nagy szemétszedés napja
2008-09-12 09:50:00
önkormányzat
A képviselő testület két hónapos nyári szünet után újra összeült, hogy megvitassa a legfontosabb ügyeinket. Érdemes megjegyezni, hogy a falu életére nézve fontos programok voltak a terítéken, de nem kimondottan érdekfeszítőek. Talán ennek is köszönhető, hogy az ülésen a munka folyamatos és nyugodt volt, lényegében vita nélküli. Még a tanácskozás elején a polgármester gratulált Novák Veronikának abból az alkalomból, hogy a cseh levéltárosok kitüntették. Novák Veronika elmondta, hogy ez a díj nagy megtiszteltetés volt számára, mert általában 60 év felett ítélik oda. Még az előző rendkívüli ülésen arról tanácskoztak a képviselők, hogy a falu részt vesz egy szélessávú hálózat kiépítésében, abban az esetben, ha a többi környező falu is csatlakozik a projekthez. Azóta kiderült, hogy a falvak csatlakoznak, így előkészíthetik a teveket. Sajnos ezek a rendkívüli ülések mindig szupertitkosak ( én legalábbis nem tudok róluk, de ha senki sem, akkor az már törvénysértő), így nem tudni, hogy milyen cégről van szó, a szélessáv milyen plussz szolgáltatást takar ( kábeltévé, telefon stb.), de amint körvonalazódik a projekt, megkérdezem róla a polgármestert. Annyi biztos, hogy a rendszer kiépülése után az összes lakóház csatlakozhat a hálózatra. A képviselők elfogadták az iskolákra vonatkozó új általános érvényű rendelet javaslatát, amely az új iskolai törvényből következik. Megvitatták a költségvetés félévi alakulását, de nem találtak benne kivetnivalót. A főellenőr ugyancsak hibátlan könyvelésről számolt be. Két telek eladásról is szó volt. Mindkét esetben olyanról, amely a falu tulajdonát képezi, de erről sem a használó, sem az önkormányzat nem tudott. A temető mögötti telket 150Sk/m2-ért (4,98 euro) eladták, de azt fontos tudni, hogy egy új törvény alapján a temető 50 méteres körzetében nem lehet építkezni. A másik esetben, ez az Oncsában található, olyan furcsa helyzetű telekről volt szó, hogy a képviselők nem támogatták az eladását, sőt előírták a telekhatárok visszaállítását. A képviselők kisebb vita után 3000 koronás (99,58 euro) segélyt hagytak jóvá a nyári viharban súlyos károkat szenvedett Nyárasd részére. A képviselők a Vöröskeresztnek 5000 Sk-t (165,97 euro ) adtak, mivel a szervezet már kimerítette az idei pénzkeretét. Lakossági panasz érkezett a  szemétégetésre. A panaszos a levélben azt kérte, hogy az önkormányzat erélyesen lépjen fel a jelenség ellen. A panaszos kérte, hogy a hangszórón és az újságban is hirdessék, hogy a komposztálható hulladékot ingyen ki lehet vinni a szeméttelepre. Erre a polgármester úgy reagált, hogy ezt már többször megtették. Kisebb vita bontakozott ki, hogy mennyire súlyos a helyzet, de a többség úgy gondolta, hogy valami megoldást kell találni. Két lehetőség is felmerült. Novák Veronika javasolta, hogy konténereket helyezenek el mindig más utcába, de a többiek rámutattak arra, hogy nagy a valószínűsége annak, hogy mindenféle szemét lesz benne, csak a komposztálható nem. Ezért úgy döntöttek, hogy megpróbálják a sellyei modelt. Ott minden szombaton a házak elé kirakott szemetet elszállítják. Ezzel csak az a gond, hogy míg a városban összerakott, összekötözött szemetet kell elszállítani, nagy valószínűséggel Pereden a szemetet csak ki fogják dobni az utcára, és majd a munkásoknak kell összeszedni. A főellenőr figyelmeztette a képviselőket, hogy Királyfán is próbálkoztak ezzel a lehetőséggel, de a lakosok felelőtlen hozzáállása miatt a dolog megbukott. Ennek ellenére a képviselők úgy döntöttek, hogy szeptember 20-án próbaképpen elindítják az akciót, és ha sikeres lesz, az ősz folyamán még megismétlik. Érdemes tudni, hogy a szemét  égetése ezidáig is tilos volt, 5000 koronás( 165.98 euro) büntetés jár érte. A pogármester elmondta, hogy szeretnének pályázatot benyújtani az öregotthon rekonstrukciójára. Az elérhető összeg 9,9 millió korona (328 620 euro). Varga Zoltán kérte, hogy csinálják meg az autószerviz melletti úton található gödröt, és rákérdezett a Šivadopora is. A polgármester elmondta, hogy egy pozsonyi vállalkozás már megvette 4,6 millió koronáért (152 692 euro), de a terveiket még nem ismerik. Mozoli Sándor kérte, hogy az új tömbház építésekor ne dózerolják el a téglákat, mert így nehezen lesz ott zöld terület. Ígéretet kapott arra, hogy elszállítják Negyedre.
Kovács Zoltán 4 hozzászólás a cikkhez
 
www.deltasound.sk
 
www.musicmax.sk
 
www.interkompakt.sk
 
www.vandadekor.sk
 
www.dt-digital.sk
 
obec Tešedíkovo - Pered falu, old.pered.info 1280*1024, ©TulokTeam, admin: